سوالات متداول

سوالات متداول


آیا برای شرکت در نظرسنجی ها نیاز به ثبت نام است؟

خیر. یکی از اهداف ایران رنکس ایجاد سهولت برای کاربران جهت شرکت در نظرسنجی ها می باشد. لذا شما بدون نیاز به ثبت نام و مستقیما می توانید آراء خود را ثبت نمایید.

چرا در نظرسنجی ها شرکت کنم؟ و چه فایده ای می تواند داشته باشد؟

شرکت در یک نظرسنجی اعم از آنلاین و یا سنتی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. نظرسنجی ها روشی برای نشان دادن عقاید شما به صاحبان برند و مشاغل، سازمانها، مجریان و مدیران دولتی و غیردولتی می باشد. و فراتر از آن می تواند کل جمعیت کشور را مخاطب خود قرار دهد. مدیران واحدهای صنعتی، خدماتی، فرهنگی،آموزشی، ورزشی و … به نتایج نظرسنجی ها توجه نموده و اغلب اوقات این موضوع را در فرآیند تصمیم گیری خود لحاظ می کنند.
از سوی دیگر نتایج یک نظرسنجی برای خود ما نیز خالی از لطف نیست. همه ما در زندگی بصورت روزمره با انتخاب هایمان سروکار داریم.
اینکه کدام برند بهتر است؟ از خدمات کدام شرکت استفاده کنم؟ و در نهایت گزینه محبوبم در نظر مردم چه جایگاهی داشته و نظر دیگران و تجربیات آنها در این مورد چه بوده است؟

بله! یکی از بهترین راه های تصمیم گیری در مسیر انتخاب هایمان، استفاده از تجربیات افرادی است که از کالا یا خدمات مشابه استفاده نموده اند.

ما با شرکت در یک  نظرسنجی، تجربیات خود را به اشتراک می گذاریم. دیگران از تجربه شما بهره مند می شوند و شما از تجربیات آنها.

بلحاظ آماری، برای ما مهم است که همه اقشار جامعه در نظرسنجی های ایران رنکس شرکت نمایند، تا هرچه بیشتر نتایج حاصله بیانگر نمونه کاملی از عقاید مردم عزیمان کشورمان باشد.

لذا از شما دعوت می شود تا ما را از تجربیات خود بهره مند سازید.

 

چرا نتایج نظرسنجی شما بازتاب عقاید من و یا افرادی که من میشناسم نمی باشد؟

اتفاق دیگری غیر از این موضوع باعث تعجب خواهد بود. انتظاری که می رود این است که همانطور که افراد بسیاری همچون شما در یک نظرسنجی شرکت می کنند، تعداد زیادی از افراد با عقاید متفاوت با شما نیز در آن نظرسنجی شرکت نمایند.
قابل درک است که فرض کنیم تجربیات شما قسمی از چیزی است که کل جامعه به آن فکر میکند. اما شما چه تعداد افراد ساکن شمال غرب یا شمال شرق کشور را به خوبی می شناسید، و یا همچنین افرادی از جنوب شرق و جنوب غرب کشور را؟ روزانه با چه تعداد افراد با دیدگاه مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ارتباط دارید؟ با چه تعداد افراد با وضعیت متفاوت اقتصادی و دارای شرایط مختلف زندگی همچون بازنشسته یا دانشگاهی، مجرد یا متاهل دارای چندین فرزند، صاحب خانه یا مستاجر صحبت می کنید؟
در واقع در هر نظرسنجی، گروهی از پاسخ دهندگان مشابه شما و دوستان شما هستند. اگر تنها به آنها نگاه کنیم، احتمالا خواهیم دید که آراء آنها بازتاب نگاه شما خواهد بود. اما ما می خواهیم نشان دهیم که چطور مردم کل کشور عزیزمان مسائل مختلف روز را احساس نموده و تفکر می کنند.

 

آیا ایران رنکس دارای اصول اخلاقی برای انجام نظرسنجی های خود می باشد؟

سازمان های تخصصی بزرگ در حوزه نظرسنجی اصول اخلاقی مشخصی برای خود دارند. ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم و پایبند اصول اخلاق حرفه ای می باشیم.  این اصول مسولیت ما را در قبال شما پوشش داده و نحوه تعامل ما با شما عزیزان و مسولیت مان نسبت به جامعه را شکل می دهد.

 

نظرسنجی های ایران رنکس چه تفاوتی با دیگر نظرسنجی ها که دردیگر وب سایت ها انجام می شود دارد؟

در کنار شباهت های فراوان، تفاوت اصلی در هدف و جامعیت نظرسنجی های ایران رنکس می باشد. بسیاری از نظرسنجی هایی که در وب سایت های مختلف صورت می گیرد به دنبال فعالیتهای بازاریابی و معرفی محصولات و خدمات خود به مخاطبان و یا قصد سنجش رضایت کاربران و مشتریان خود را دارند.
در ایران رنکس، ما به دنبال اندازه گیری عقاید و نظرات عمومی و مستند کردن تجربیات جامعه در موضوعات مختلف می باشیم. نتایج یک نظرسنجی اطلاعات مفیدی برای دانشگاهیان، محققان و ادارات دولتی فراهم می آورد و همچنین به فرآیند تصمیم گیری مدیران و صاحبان مشاغل و کاربران عزیز وب سایت ایران رنکس کمک خواهد نمود.

 

آیا برای دیگران مشخص است که من به چه گزینه هایی رای داده ام؟

خیر به هیچ عنوان گزینه های انتخابی شما مشخص نمی باشد. برای شرکت در نظرسنجی حتی نیازی به ثبت نام و عضویت در سایت نمی باشد و شما براحتی می تواند با انتخاب گزینه های مورد نظر خود دیگران را در تجربیات خود سهیم نماییم.

 

پس چرا عضو سایت ایران رنکس شوم؟

همانطور که عنوان شد، برای استفاده از خدمات ایران رنکس نیازی به عضویت نمی باشد.
اما همانطور که شاید بدانید، ماهیت برخی از نظرسنجی ها به گونه ای است که جامعه هدف آن قشر خاصی از جامعه می باشد. بعنوان مثال جوانان، میان سالان، بانوان و یا آقایان. پیوستن به ایران رنکس این امکان را فراهم می آورد تا در زمان طرح چنین موضوعاتی، بانک اطلاعاتی مشخصی از کاربران برای شرکت در نظرسنجی در اختیار باشد.
این همه داستان نیست! از آنجایی که شاکله اصلی وب سایت ایران رنکس را نظرات کاربران آن تشکیل می دهد، وب سایت ایران رنکس برخود لازم می داند تا به رسم یادبود و قدردانی از کاربران همراه خود، در پایان هر سال به قید قرعه به تعدادی از کاربران همراه خود جوایزی اهدا نماید. کاربران با رنکینگ بالاتر از شانس بیشتری برخوردار خواهند بود.

 

شاید افراد مختلف چندین بار در یک نظرسنجی شرکت کرده و به گزینه مورد نظر خود بیش از یکبار رای دهند. آیا این موضوع باعث کم ارزش شدن نتایج نظرسنجی نمی شود؟

در نظرسنجی های ایران رنکس، هر کاربر با استفاده ازسیستم مورداستفاده خود تنها یکبار می تواند در آن نظرسنجی شرکت نماید. این موضوع بطور خودکار با محدود کردن IP سیستم مورد استفاده کنترل می شود. لذا با هر IP تنها می توان یکبار در نظرسنجی های مختلف شرکت نمود.