مقاله: ۶ مرحله تا ساخت یک نظرسنجی آنلاین

24

۶ مرحله تا ساخت یک نظرسنجی آنلاین

ناشناس ماندن در اینترنت، محیط ایده آلی برای طرح پرسش از کاربران سایت های اینترتی فراهم می آورد. اینکه واقعا چطور در مورد کسب و کار، محصول و خدمات شما فکر می کنند. یک نظرسنجی آنلاین درحین حال که عقاید و نظرات حقیقی کاربران را آشکار می سازد، به آنها این امکان را می دهد تا عقاید خود را در یک محیط امن و راحت با شما در میان بگذارند. راه اندازی سامانه نظرسنجی اینترنتی و آن هم به بهترین شکل ممکن، ساده است، تنها کافی است که شش مرحله زیر را بعنوان راهنمای خود در نظر داشته باشید.


۱_ اهداف تحقیقاتی خود را مشخص کنید

پیش از شروع تحقیقات، در ابتدا لازم است تا تصویر درستی از خروجی و نتایج مورد انتظار را در ذهن خود ترسیم نمایید. آیا شما به دنبال بازخورد نظرات مشتریان در خصوص استفاده از کالا و یا خدمات خود هستید؟ آیا اطلاعاتی که بدنبال آن هستید دارای ماهیتی عمومی بوده و یا بسیار خاص می باشد؟ آیا مخاطب خاصی را در ذهن خود جستجو می کنید و یا اینکه قصد ارسال نتایج نظرسنجی به عموم جامعه را دارید؟ پاسخ به این سوالات و پرسش هایی مشابه به شما کمک خواهد نمود تا در خصوص اهداف تحقیقاتی خود تصمیم بگیرید.

۲_ لیستی از سوالات تهیه نمایید

انواع مختلفی از سوالات وجود دارد که شما می توانید در نظرسنجی خود مطرح نمایید. سوالات باز، پرسش های بسته با زمان پاسخگویی مشخص و سوالات یک یا چند جوابی. اغلب افرادی که در یک نظرسنجی شرکت می کنند سوالات چند گزینه ای و کوتاه را ترجیح می دهند. در هنگام نوشتن سوالات دقت کنید که زبان مورد استفاده بسیار ساده بوده و از هرگونه ابهام خودداری نمایید. یکی از امتیازات طراحی یک پرسشنامه آنلاین این است که شرکت کنندگان مجبور به تکمیل سوالاتی که مرتبط به آنها نمی باشد نیستند. بر همین اساس باتوجه به پاسخ هایی که کاربران می دهند، سوالات بعدی با توجه به قوانین شرطی و منطقی می تواند حذف شده و یا در ادامه سوالاتی مرتبط با پاسخ آنها مطرح گردد.

۳_ از کاربران برای شرکت در نظرسنجی دعوت بعمل آورید

روشهای مختلفی برای دعوت از افراد جهت شرکت در یک نظرسنجی آنلاین وجود کرد. اینکه شما می خواهید چه کسانی در نظرسنجی و یا پرسشنامه شما شرکت نمایند، به شما کمک خواهد نمود تا در مورد بهترین روش تماس تصمیم بگیرید. شما می توانید ایمیلی به لیست کاربران خود ارسال نما‍یید، نظرسنجی خود را در شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک مطرح نمایید، ارسال نظرسنجی از طریق پیامک و یا چنانچه مایل به انتشار گسترده نظرسنجی در شبکه اینترنت می باشید از طراحی بنرو اینفوگرافیک استفاده نمایید که می تواند در دیگر وب سایت ها نیز قابل نمایش باشد.

۴_ برای جمع آوری آراء تلاش کنید

از آنجایی که اندازه نهایی جمعیت نمونه به تعداد شرکت کنندگانی که در نظرسنجی و یا پرسشنامه شما شرکت نموده اند بستگی دارد، پس مهم است که بر نرخ آراء کسب شده و حضور کاربران توجه و نظارت داشته باشید. در بسیاری از موارد شما می توانید نرخ شرکت در نظرسنجی را با ارائه طرح های تشویقی به کابران افزایش دهید. بعنوان مثال، شما می توانید با ارائه یک هدیه، شانس برنده شدن جایزه در قرعه کشی، اهداء منافع قابل پیش بینی اجرای یک نظرسنجی به سازمان های خیریه، و یا یک سیستم افزایش امتیازات که کاربران قادر خواهند بود با شرکت در سیستم نظرسنجی آنلاین به امتیاز کلی خود درسایت افزوده و در قرعه کشی نهایی شرکت داده شوند. روشی دیگر برای افزایش نرخ حضور رای دهندگان در یک نظرسنجی و یا پرسشنامه آنلاین، قول به اشتراک گذاری نتایج با شرکت کنندگان در آن نظرسنجی می باشد. 

فراموش نکنیم که شرکت کنندگان در یک نظرسنجی اصلی ترین سرمایه آن نظرسنجی هستند، لذا آنها شایسته قدرانی از سوی شما می باشند.

۵_ نتایج نظرسنجی را تجزیه و تحلیل کنید

داده های خود را با ارائه نتایج بصورت چارت، نمودار و اینفوگرافیک ترسیم نمایید. این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا به سرعت نتایج خود را در گزارشات مختلف ارجاع دهید. شما می توانید از آنالیز متنی و وردکلودها در سوالات پایان-باز استفاده نموده و روند آراء را شرح دهید. همچنین می توانید داده های یک نظرسنجی را در فرمت یک صفحه گسترده ذخیره نمایید که بعدا می تواند به دیگر فرمت ها برای تجزیه و تحلیل بیشتر تبدیل شود. با نظرسنجی های آنلاین، اطلاعات جمع آوری شده بصورت خودکار ذخیره می گردد، لذا می توانید تجزیه و تحلیل نتایج نظرسنجی را به سرعت شروع کنید. در اغلب موارد، شما می توانید از قبل در زمانی که نظرسنجی همچنان باز است نتایج اولیه را مشاهده نمایید.

۶_ یک گزارش بنویسید

گام نهایی در یک نظرسنجی آنلاین، نوشتن گزارشی است که یافته های شما و اینکه آیا این نتایج اهداف تحقیقاتی شما را محقق نموده اند را بیان کند. یک نظرسنجی موفق، جوابهای قابل اعتمادی برای سوالاتی که درباره کسب و کار، محصول و یا خدمات خود داشته اید فراهم می آورد. این اجازه را به شما می دهد تا اقداماتی مبتنی بر داده و براساس شواهد کسب شده داشته باشید. نظرسنجی های آنلاین که به شکل درستی اجرا می شوند قادرند بشکل موثری میزان رضایت مشتریان را اندازه گیری نمایند، بازخورد مشتریان در خصوص محصولات و خدمات را کسب نموده و اثرات کلیدی در تحقیقات شما را نشان دهند.

فرآیند انجام یک نظرسنجی آنلاین ساده و کم هزینه می باشد. ایران رنکس می تواند تمامی امکانات مورد نیاز برای کمک به شما در طراحی یک نظرسنجی و یا پرسشنامه را فراهم آورد. اغلب نیازهای مشاغل می تواند با نظرسنجی های آنلاین، کوتاه و ساده که گروه خاصی از مشتریان را مخاطب قرار می دهد برآورده سازد. نتایج از سوی دیگر، بسیار گرانبها هستند زیراکه آنها به شما کمک خواهند نمود تا تصمیمات درستی درخصوص کسب و کار خود اتخاذ نمایید.فرآیند انجام یک نظرسنجی آنلاین ساده و کم هزینه می باشد. ایران رنکس می تواند تمامی امکانات مورد نیاز برای کمک به شما در طراحی یک نظرسنجی و یا پرسشنامه را فراهم آورد. اغلب نیازهای مشاغل می تواند با نظرسنجی های آنلاین، کوتاه و ساده که گروه خاصی از مشتریان را مخاطب قرار می دهد برآورده سازد. نتایج از سوی دیگر، بسیار گرانبها هستند زیراکه آنها به شما کمک خواهند نمود تا تصمیمات درستی درخصوص کسب و کار خود اتخاذ نمایید.

 

ایران رنکس سایت نظرسنجی و رنکینگ ایران

 

نظرات